Serap Günal

Ben Serap Günal, 1974 yılında Uşak’da doğmuşum. Avukat bir baba, Türkçe öğretmeni bir annenin ilk çocuğuyum. Başlarda meslek seçimi konusunda netliğim olmamasına rağmen, analitik düşünce yeteneğim ve sistematik çalışma alışkanlığım ile mühendis olma yolunda ilerlemem hiç de tesadüf değilmiş.15 yıllık veri kurtarma tecrübem… kısacası biriktirdiğim her şeyi dilim döndüğünce paylaşmak istedim.

Veri Kurtarma

Veri Kurtarma ve kaybolan verilerin geri getirilmesi, tüm medyalarda bu işlemin %99'a varan başarı oranı ile gerçekleştirilmesi, tamamen profesyonellik ve uzmanlıkla mümkündür, Serap Günal ve ekibi, bu uzmanlık ve deneyim ile, medyalarınızda ortaya çıkan sorunları giderip tüm verilerinizi kurtarmak için sizlere hizmet vermekten onur duyar.

Kaybolan verileri kurtarma

Kaybolan verilerin kurtarılması için, ilgili medya aygıtına, ciddi anlamda ve profesyonel olarak bir çalışmalar zinciri uygulanması gerekmektedir. Bu işlemin hem hızlı hemde sorunsuz bir şekilde olabilmesi, kurtarılacak verilerin tamamının elde edilebilmesi için gereken minimum süre maksimum dikkat ile mümkündür.

Biz ekip olarak bu hizmeti siz değerli müşterilerimize vermekten onur duymaktayız. Başta İstanbul veri kurtarma, Ankara veri kurtarma ve İzmir veri kurtarma olam üzere tüm Türkiye'ye Veri kurtarma alanında hizmet vermekteyiz, iletişim sayfamızı ziaret ederek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Siber Güvenlik

Siber güvenlik denilince aklınıza ilk gelen virüs veya hacker saldırıları olabilir, ancak durum bazen daha farklı olabiliyor, örneğin verilerinizin korunması işlemi de siber güvenlik konusu dahilindedir.Veri kurtarma hizmeti ise bir şekilde siber güvenlik sorunları yüzünden zarar görmüş verilere tekrar ulaşmanızı sağlayan bir hizmettir.

Veri Kurtarma
raid veri kurtarma, veri kurtarma, veri kurtarma teknikleri, istanbul veri kurtarma, raid on veri kurtarma, raid veri kurtarma fiyat

RAID Veri Kurtarma

RAID (Redundant Array of Independent Disks) Nedir? Bilgisayarımızda tek bir sabit diskimiz varsa onunla yapabileceklerimiz bellidir. Bu sabit diskimiz fabrikadan çıktığı hız ve güvenlikte kalacaktır, bunu değiştirmemiz söz konusu olamaz. Fakat biz “sistemimiz daha hızlı çalışsın veya sabit diskimizin içine sakladığımız tüm bilgilerimiz daha güvenli korunsun istiyorsak ne yapabiliriz*” sorusuna RAID ile cevap bulabiliriz.

Öncelikle RAID, maliyeti biraz daha yükselten bir operasyondur ama bunun karşılığında daha hızlı, daha güvenli veya bu ikisini birden yapabilen bir bilgisayar sistemine kavuşabiliriz.

RAID kullanabilmek için birden fazla sabit diske ihtiyacımız olacaktır, zaten maliyeti yükselten budur. Elimizde birden fazla sabit diskimiz var ve biz bu diskleri kullanarak daha hızlı, daha güvenli (veya her ikisi birden) işlem yapmak istiyorsak RAID teknolojisini kullanmak zorundayız. RAID birçok çeşidi olan bir teknolojidir, bu yüzden tek bir amacı yoktur. Günümüzde en çok kullanılan RAID modelleri

  • Raid 0 (Striping)
  • Raid 1 (Mirroring)
  • Raid 0+1 (Striping+Mirroring)
  • Raid 5 (Striping with Parity)

RAID 0; en az iki disk ile yapılır. Bir bilgi disklere yazılırken parçalara bölünerek her bir parçası farklı disklere yazılır, böylece diske yazma ve okuma işlemlerinde esas zaman alan işlem olan disklere erişim işlemi süresi küçük parçalarda daha az olacağından diske yazma işlemi için gereken süre azalır. Aynı şekilde küçük parçalar halindeki bilgiyi okumak daha az zaman alacağından diske yazma ve okuma işlemlerinde RAID 0 bize gözle görülür bir hız kazandırır.

RAID 1; en az iki disk ile yapılır. Bir bilgi bir diske yazılırken bir kopyası da diğer disklere yazılır, böylece bir disk bozulsa bile aynı bilgi diğer disklerde de olduğu için veri kaybı önlenmiş olur ve sistem çalışmaya devam edebilir. Burada amaç kesinlikle veri kaybını önlemek, yani güvenliktir. Bu yöntemde hız artışı gibi bir kazanç elde edilemez hatta birden fazla diske birden aynı bilgiyi yazmak azda olsa bir hız kaybına neden olur.

RAID 0+1; RAID 10 olarak da bilinir. Eğer hem hız hem de veri güvenliği istiyorsak bu seçenek uygun bir seçenektir. Sistem RAID 0 ile parçalara ayrılmış bilginin her bir diskte RAID 1 ile yedeklenerek saklanmasını sağlar. Böylece hem hız hem de veri güvenliği sağlamış oluruz. Sistem en az 4 diskten oluşur ve sistemin toplam kapasitesi kullanılan disk sayısının yarısının kapasitesine eşittir. Anlaşıldığı gibi sağladığı kazançlar yüksek olmakla birlikte maliyeti de çok yüksektir.

RAID 5; hem hız hem de veri güvenliğini sağlayabilmek için geliştirilmiştir. En az 3 disk gereklidir. Bu sistemde veriler yazılmaya başlanırken ilk adımda 1. ve 2. diske veri yazılırken üçüncü diske de bu verilerin algoritması yazılır. İkinci adımda ise 1. ve 3. diske veri yazılırken, bu verilerin algoritması ise 2. diske yazılır, bir sonraki adımda ise bu sefer veriler 2. ve 3. diske yazılırken algoritması 1. diske yazılır ve işlem bitene kadar bu döngü tekrar eder.

Çok kullanılan bu yapılandırma haricinde ayrıca RAID 2, RAID 3, RAID 4, RAID 6, RAID 50, RAID 51, RAID 60 gibi yapılandırmalara da rastlanır. RAID yapılandırmalar; sunucu ve veri depolama aygıtları gibi çoklu disk ihtiva eden alanlarda kurgulanır. SATA, eSATA, PATA (IDE), SCSI, iSCSI, AoE , SAS, SSD, FCoE gibi disk seçenekleri ile oluşturulur. IBM, Intel, EMC, NetAp ürün serileri, SAN ve NAS’a dayalı depolama sistemleri üzerinde kurgulanabilir.

Veri kurtarma amaçlı firmamıza başvuran binlerce RAID vakasından sizin için derlediğimiz hata sebepleri şu şekilde sıralanabilir: Sabit disklerin çökmeleri, başlatıcı hatası, bozuk sektörler, doğal afetler, motor arızası, kafa arızası, yüzey bozulması, yüksek elektrik voltajı, PCB arızası, düşme, çarpma arızaları, dosya silinmesi veya disklerin formatlanması, bölümlerin yeniden yapılandırılması, disklerin senkronizasyonu esnasındaki hatalar, unutulan parola, kullanıcı kaynaklı yanlış müdahaleler, yedekleme hataları, dizin bozulması, RAID yapılandırmadaki karışıklıklar gibi çeşitli şekillerde arızalanmalar meydana gelebilir.

Veri Kurtarma Hizmetleri LTD ŞTİ, akla gelebilecek her türlü arızada, tüm RAID yapı arızaları için geçerli olmak üzere; dünyada geliştirilmiş her türlü tekniğe ve donanıma sahip, uzman kadrolu bir veri kurtarma laboratuvarıdır. Hızlı analiz süreci ve uygun fiyatlı tekliflerimizle 7/24 hizmetinizdeyiz. 

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yaz

Uysal DOĞAN