Serap Günal

Ben Serap Günal, 1974 yılında Uşak’da doğmuşum. Avukat bir baba, Türkçe öğretmeni bir annenin ilk çocuğuyum. Başlarda meslek seçimi konusunda netliğim olmamasına rağmen, analitik düşünce yeteneğim ve sistematik çalışma alışkanlığım ile mühendis olma yolunda ilerlemem hiç de tesadüf değilmiş.15 yıllık veri kurtarma tecrübem… kısacası biriktirdiğim her şeyi dilim döndüğünce paylaşmak istedim.

Veri Kurtarma

Veri Kurtarma ve kaybolan verilerin geri getirilmesi, tüm medyalarda bu işlemin %99'a varan başarı oranı ile gerçekleştirilmesi, tamamen profesyonellik ve uzmanlıkla mümkündür, Serap Günal ve ekibi, bu uzmanlık ve deneyim ile, medyalarınızda ortaya çıkan sorunları giderip tüm verilerinizi kurtarmak için sizlere hizmet vermekten onur duyar.

Kaybolan verileri kurtarma

Kaybolan verilerin kurtarılması için, ilgili medya aygıtına, ciddi anlamda ve profesyonel olarak bir çalışmalar zinciri uygulanması gerekmektedir. Bu işlemin hem hızlı hemde sorunsuz bir şekilde olabilmesi, kurtarılacak verilerin tamamının elde edilebilmesi için gereken minimum süre maksimum dikkat ile mümkündür.

Biz ekip olarak bu hizmeti siz değerli müşterilerimize vermekten onur duymaktayız. Başta İstanbul veri kurtarma, Ankara veri kurtarma ve İzmir veri kurtarma olam üzere tüm Türkiye'ye Veri kurtarma alanında hizmet vermekteyiz, iletişim sayfamızı ziaret ederek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Siber Güvenlik

Siber güvenlik denilince aklınıza ilk gelen virüs veya hacker saldırıları olabilir, ancak durum bazen daha farklı olabiliyor, örneğin verilerinizin korunması işlemi de siber güvenlik konusu dahilindedir.Veri kurtarma hizmeti ise bir şekilde siber güvenlik sorunları yüzünden zarar görmüş verilere tekrar ulaşmanızı sağlayan bir hizmettir.

Veri Kurtarma
veri kurtarma, veri kaybının zararları, verileri kurtarma, veri kurtarma hizmetleri,veri kurtarma serap günal

Veri kaybı itibar ve para kaybına neden oluyor

VERİLERİNİZ KAYBOLDUĞUNDA CİHAZINIZA MÜDAHALE ETMEYİN!

ÇOĞU ZAMAN KAYBETTİĞİNİZ VERİ DEĞİL ASLINDA: İTİBAR VE PARA!

Hard diskinizin eskimesi, cep telefonunuzun ya da bilgisayarınızın fiziksel darbeye uğraması, yangın ve sel gibi doğal afetler ile cihazlarınızın zarar görmesi ya da bir siber saldırı sonucu verilerinizi kaybetmeniz mümkün. Bu gibi durumlarda bireysel kullanıcılar birçok anısını kaybederken, şirketler ise iş süreklilikleri aksadığı için itibar ve para kaybına uğruyor. Veri kaybı herkesin, her firmanın yaşayabileceği bir durum. Peki daha önemli olan nedir? Veri kaybettikten sonra ne yapılacağının bilinmesi, doğru yöntemlerin belirlenmesidir. Veri kurtarma için en kritik nokta bunlar.

Günümüzde verilerimizi hedefleyen en yaygın saldırılar arasında, oltalama yöntemleri kullanılarak yapılan fidye yazılımı saldırıları yer alıyor. Tuzağa düşmeniz halinde hackerler, verilerinizi şifreliyor ve şifreyi çözebilmeniz için ücret talep ediyorlar. Bununla birlikte verilerimizin kaybolmasına mekanik aksamın eskimesi, kullanıcının cep telefonlarına ya da hard disklerine fiziksel darbe uygulaması, yangın ve sel benzeri doğal afetler gibi birçok gelişme neden olabiliyor. Yukarıda yazdığım gibi bir nedenden verileri kaybettiniz şirket verilerinin ve itibarının zarar görmemesi için yedekleme yapmış mıydınız?  Tehditlerin görülmesi ve çözülmesi noktasında uzman kişilerden yararlanılması gerektiğini biliyor musunuz?  

Floopy diskler, vhs/beta video kasetler vardı hatırlıyor musunuz?  😊 Teknolojinin gelişmesi ile birlikte veri depolama yöntemleri de değişti.

Geçmişte en çok hard disk, sim kart, video kaset, hafıza kartları ve yedekleme kartuşlarında veri saklanıyordu. Günümüzde ise hard disk yine ilk sırada yer alıyor ancak cep telefonları, tabletler ve flash bellekler gibi teknolojik araçlar ile SSD diskler de öne çıkıyor. Kullanıcıların masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara, tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara yönelmesiyle birlikte verinin depolanması için kullanılan donanımlarda da değişiklikler meydana geliyor.

Bu nedenle olası bir veri kaybında, veri kurtarma sürecinde izlenecek yöntem, verinin nerede saklandığı ve nasıl kaybolduğuyla alakalı olarak farklılık gösterebiliyor. Dosyaların silindiği veya hard diskin çalıştığı halde verilerin görülmediği durumlarda yazılımsal veri kurtarma teknikleri kullanılırken, bilgisayar açıldığı halde hard diske ulaşılamadığında veya cep telefonunuzun bozulduğu durumlarda ise fiziksel veri kurtarma yöntemleri uygulanıyor. Veri kurtarma talebiyle başvuran kişi ve kurumlardan ilk olarak bir form doldurmalarınızı isteriz, bu form aracılığıyla verinin nasıl kaybolduğuna ve hangi veriler üzerinde kurtarma girişiminde bulunacaklarına dair bilgileri sizden alırız. Bu bilgilerle veri kurtarma tekniğinin belirlenmesinin daha kolay hale gelir ve verilerin geri kazanımı noktasında doğru yöntemlerin belirlenmesi, veri kurtarmanın en kritik noktasını bu bilgiler oluşturur.

Kullanıcı müdahalesi veri kurtarmayı zorlaştırıyor!

Veri kurtarma aşamasında olumsuz sonuçlarla da karşılaşmak mümkün tabi. Bazı durumlarda hard diskin yüzeyi ciddi anlamda çizildiyse veya eğildiyse kurtarma işlemi olumsuz sonuçlanıyor. Hard disk ve hafıza kartı üzerine başka bir veri yazıldığı durumlarda da veri kurtarılamıyor. Unutulmaması gereken en temel nokta ise; veri kaybıyla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey cihazın mevcut halini korumak. Kullanıcılar cihaza müdahale etmezse veri kurtarma ihtimali çok daha yüksek oluyor.

Artık olmazsa olmazımız, en yeni organımız cep telefonlarında durum nasıl? Cep telefonunuzdaki verilere ulaşamadığınız durumlarda önceliğinizin telefonu kapatmak olsun. Telefon kullanımına devam edildiğinde yeni verilerin aranılan verinin üzerine yazılabilir ki bu da veri kurtarmayı zorlaştıran faktörlerden biridir. Bu alanda da en önemli uyarım verilerinizi kendiniz kurtarmaya çalışmayın lütfen. Cep telefonu ve tablet gibi cihazlardan veri kurtarmada uygulanan işlemler diğer veri depolama cihazlarına uygulanan veri kurtarma işlemlerine benzemekle beraber kendine has farklılıklar da gösterir. Bu nedenle hiçbir şekilde veri kurtarma amaçlı müdahale etmeyiniz derim!

 

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yaz

Uysal DOĞAN